My sort of new life in Florence

1 12 2010

Yıllarca Bologna’da okumayı istedikten sonra Floransa’ya taşındım.Mutluyum.

Efenim Ağustos 30 2010 tarihinden itibaren İtalya’da yaşıyorum. Güzel bir yer. Geldiğim günden beri oturma iznimi alamadım. Uğraştırıyolar boşu boşuna.

Şimdi nerden başlayacağımı da bilmiyorum. Garip.јок герцектен гарип.

Öncelikle anladığım kadarıyla İtalyanlardan bahsedeyim. Pek de bize benzeyen insanlar değiller. Pratik zekaları yok denecek seviyede. Kibarlar ama kibarlıkları karşıdan karşıya geçen yayaya yol verme seviyesinde. Özellikle dükkanlarda “alıcı değil bakıcıyım” modunda olduğunuzu anladıkları an sertleşiyolar. Bi de kötü aksanlı italyanca konuşana saygı göstermiyolar ama ingilizce konuşana bayağı uzun uzun cevap veriyolar. O yüzden bazen (özellikle sabahları) ingilizce konuşmak daha iyi. Sabahları ben italyanca konuşamıyorum. Motorun ısınması gerekiyo.

Kızları güzel değil. Sivilce dolu yüzleri. Ve bütün İtalyan kızları aynı şekilde yazı yazıyo. Yani herkesin el yazısı aynı. Bi de çok çocuksular. Üniversitede okuyan bi kızın hala ittirmeli kaktırmalı oyunlar oynaması beni baya şaşırttı. Koşarak uzaklaştım.

Erkekleri ama Türkiye ortalamasının kat kat üstünde. Bolca renkli gözlü İtalyan genci var. İtalyan kızları gitsin Rus kızları gelsin. Veya İsveçli.

Çok fazla yabancı var. Göçmen dolu her yer. Ben de tabi şimdiye kadar hep yerli halktan olduğum için Filipinli bir grup insanı ilk gördüğümde ayı oynuyomuş gibi bakıyorum, ama sonradan benim de onlardan biri olduğumu anlayıp gülümseyerek hayatıma devam ediyorum.

Hava çok kötü. Floransa’ya geldiğimden beri nerdeyse yağmur yağıyo hep. Milano’ya Bologna’ya kar yağdı bile. Ben bu sıklıkla kar yağan bölgenin hemen dışında kaldım. Dağın kuzey yamacına sürekli kar yağıyoken bu tarafına çoğu kez yağmazmış. Öyle de ilginç bir şehir. Ama güzel bi şehir.

Güzel ya.

Okul ortamı biraz soğuk. Floransa insanı bi böyle mesafeli oluyo genelde, güneyliler daha sıcakkanlı. Calabria’lılar çok sempatik. Sicilya ve Napolililer de öyle. Bi de okulda sürekli protestolar oluyo. Gelmini diye bi eğitim bakanı var, o bursları kesip, okullara verilen parayı azaltıp bazı okulları da özelleştirmek istiyodu, öğrenciler de tabi bunu protesto edip duruyodu ama bugün yasa senatodan geçti. Bakalım bundan sonra ne olacak.

Hayat çok pahalı burada. Ev fiyatları uçuk. Mesela merkezde 2 yatak odalı, 1 oturma odalı mutfak banyo ev 800€. Milano daha da pahalı. Ben bi de parayı kontrollü harcama konusunda çok kötüyüm. Ay sonu gelmiyo.

Tabi etraftaki yerleri de geziyorum. Mesela geçen hafta Livorno’daydım. Güzel yer. Deniz var. Bi de Floransa’dan daha canlı. Floransa turistik olmasına rağmen böyle bi ölü, sadece turist var etrafta. Geniş caddeler de yok. Kocaman bi kaç meydan var ama yetmiyo bana. Bi de merkezde ağaç yok gibi. Yeni yerler daha iyi. Daha modern, geniş.

Berbat besleniyorum. Leş gibi kilo aldım. Salata ve meyve yemeye yeni başladım daha. Hep makarna, hep sandviç nereye kadar.

Öyle işte şimdilik bu kadar yazabilcem. Blogu daha çok gezdiğim yerleri anlatmak için kullanmayı istiyorum. Biraz değişiklik yapabilirim ama zaten takipçim de olmadığı için kafama göre de takılabilirim. Zaten öyle olcak.

Ciao !

 

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: